Podróż do Szwajcarii #1 przygotowania

/
4 Comments
W tym roku po raz kolejny jadę w wakacje do Szwajcarii. W związku z tym postanowiłam, że napiszę dla Was coś na wzór takiego mini poradnika, w którym będziecie mogli przeczytać o tym co warto ze sobą zabrać, na jakie mniej więcej wydatki się przygotować no i oczywiście napiszę również o tym co warto zobaczyć i jakie atrakcje na nas czekają. Podzielę to wszystko na kilka tematycznych postów, bo tak będzie to po prostu łatwiej ogarnąć. Jak mówi tytuł posta, zaczniemy od przygotowywań! :)

Nie będę opisywała dokładnie jakie ubrania macie ze sobą zabrać, jednak zaznaczę, że z pogodą bywa różnie i warto zabrać i strój kąpielowy i ciepłe polarowe bluzy. Wszystko zależy od tego co będziecie robić już na miejscu. Pamiętajcie, że w miastach położonych niżej jest znacznie cieplej niż w górskich miasteczkach i wsiach. Och no i oczywiście obuwie! Wybierzcie takie z chropowatą podeszwą jeżeli macie zamiar wybrać się na górskie spacery. ;)
Warto wiedzieć, że w Szwajcarii autostrady są płatne - trzeba wykupić roczną winietkę; jej koszt to 40CHF. Za brak winietki dostajemy mandat w wysokości 100CHF plus koszt jej wykupienia. Kupić można ją od razu na granicy.

Pamiętajcie również, że w Szwajcarii naprawdę dobrze jest przestrzegać przepisów. Mandaty są surowe i nikogo nie obchodzi to, że jesteście tylko turystami. Nie przekraczajcie prędkości, nie posiadajcie antyradarów bo są zabronione. A  kamery w samochodzie, rejestrujące drogę w Szwajcarii są nielegalne - a mandaty wysokie. Lepiej wydać te pieniądze na zakupy. ;)

A co warto ze sobą zabrać? Jeżeli palicie papierosy to warto zabrać je ze sobą z Polski, u nas są dużo tańsze. Pamiętajcie również, że jedna osoba może wwieź jedną sztangę. Jeżeli chodzi o alkohol to następująco: w wysokości do 15% przypadają dwa litry na osobę powyżej 17 roku życia, a powyżej 15% jeden litr. Chociaż ja osobiście wolę próbować tamtejszych wyrobów winnych, aczkolwiek jestem świadoma, że nie każdy wino lubi. Dodatkowo, jeżeli macie nocleg bez wyżywienia to moim zdaniem warto wziąć ze sobą swoje ulubione wędliny hermetycznie zapakowane (1kg wyrobów mięsnych i wędlin na osobę). Trzeba być świadomym tego, że żywność w Szwajcarii jest po prostu droga. Szczególnie mięsa. Z żywności polecam jeszcze miłośnikom majonezu zaopatrzyć się w słoik przed wyjazdem. Tamtejsze mają dość specyficzny smak.

Zastanawiam się czy powinnam Wam napisać o czym jeszcze, ale wydaje mi się, że to wszystko. Jeżeli będziecie mieli jakieś konkretne pytania piszcie śmiało, postaram się na nie odpowiedzieć!


You may also like

4 komentarze:

  1. Piękny widok. A notatka bardzo ciekawa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. zawsze interesują mnie te różnice między naszym krajem a innym.. :) obserwuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. strasznie mnie zdziwiło, że kamery są nielegalne... jak dla mnie to przesada, choć ja nie jeżdżę z taką kamerką, to dlaczego niby mieliby mi tego zabronić? :p Ale ogólnie to bardzo chętnie wybrałabym się do Szwajcarii... piękny kraj!

    OdpowiedzUsuń